O czym jest “Duma i uprzedzenie”?

“Duma i uprzedzenie” to jedna z najbardziej kultowych książek literatury angielskiej. Jest uważana za arcydzieło dorobku Jane Austen. Opowiada historię rodziny niezbyt zamożnych Bennetów, która składa się z małżeństwa i pięciu córek. Główną bohaterką powieści jest Elżbieta Bennet, niezwykle inteligentna, młoda kobieta, która traktuje życie z przymrużeniem oka. Wkrótce do Netherfield przybywa zamożny i inteligentny Pan Bingley, który zakochuje się w najstarszej córce – Jane. Przywozi ze sobą pewnego tajemniczego młodzieńca – Pana Darcego, który zwraca uwagę na Elżbietę.

O czym jest Duma i uprzedzenie?

Rodzina Bennetów po śmierci głowy rodziny – ojca, straci wszelkie oszczędności i prawa do ziemi na rzecz kuzyna – Pana Collinsa. Z tego powodu Pani Bennet zależy jedynie na wydaniu wszystkich córek bogato za mąż. Dwie najmłodsze córki są zainteresowane jedynie mężczyznami i zabawami, jedna córka uważa się za niezmiernie inteligentną (kompletnie bezpodstawnie). Ojciec nie zwraca praktycznie wcale uwagi na to, co dzieje się w domu, nie gani córek za złe zachowanie. W całym chaosie jedynie Jane jest dla Elżbiety osobą, z którą może porozmawiać. Pewnego dnia do Netherfield przyjeżdża bogaty Pan Bingley, który jest bogatym dzierżawcą dworu znajdującego się w sąsiedztwie domu Bennetów. Zakochuje się bez pamięci w Jane. Jest uważany za najlepszą partię w okolicy, przywozi ze sobą swojego przyjaciela – Pana Darcego. Pan Darcy jest jeszcze bardziej bogaty, równie przystojny i szalenie inteligentny. Jednak mieszkańcy szybko orientują się, że Pan Darcy jest z pozoru wyniosły i gardzi ludźmi mniej wykształconymi od niego. Z tego powodu nie cieszy się sympatią mieszkańców, a tym bardziej Elżbiety Bennet, która uważa go za wyniosłego i nieprzyjemnego. Mimo złego pierwszego wrażenia z czasem Pan Darcy zyskuje w oczach Elżbiety, czytelnik natomiast jest świadkiem wszelkich wydarzeń, które do tego przełomu prowadzą.

Kto i dlaczego powinien przeczytać Dumę i uprzedzenie?

Duma i uprzedzenie jest książką kultową. Jane Austen pokazuje w niej realia życia społeczeństwa w XIX wieku. Książkę czyta się łatwo, ponieważ ma idealnie wyważone tempo. Niesamowite jest w niej poczucie humoru Austen, powieść została wydana ponad 200 lat temu, a mimo tego nadal jest w stanie rozbawić współczesnego czytelnika. Jest to lektura, którą powinien przeczytać każdy, w szczególności spodoba się kobietom. Austen potrafiła ukazać nie tylko realia życia w swoich czasach ale też przedstawić aktualny problem dotyczący podejmowania decyzji. Główna bohaterka dostaje wiele korzystnych propozycji zamążpójścia, jednak je odrzuca, ponieważ chce wyjść za mąż z miłości, a nie ze względu na pieniądze. Autorka pokazuje, że warto żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami.